„Odvaha se nachází na nepravděpodobných místech.“ — John Ronald Reuel Tolkien

Hotel U Hraběnky - stylové ubytování v Telči

Hotel U Hraběnky v Telči nabízí stylové ubytování ve zrekonstruovaném historickém objektu v přímém sousedství romantického zámeckého parku. Z oken některých pokojů a prostorného společenského sálu je výhled přímo do parku, kde mezi stromy spatříte i samotný Zámek Telč. Součástí hotelu u Hraběnky je restaurace, která nabízí klasickou česku kuchyni, minutky i výběr oblíbených pokrmů světové kuchyně. V hotelu se dále nachází wellness s masážní vanou a infrasaunou a také bowling se dvěma drahami a vlastním barem. 

Vítejte U Hraběnky, vítejte u nás v Telči ...

 

Která Hraběnka?

Hotel dostal své jméno podle původní majitelky objektu, paní hraběnky Podstatský – Slavatové. Podstatští byli větví rodu Lichtensteinů a součástí jejich panství byl i zámek v Telči a mnoho stavení v jeho okolí. Hraběnka Slavatová na stará kolena téměř ohluchla a rodina ji vystěhovala do tohoto domu, který sloužil jako hájovna – lesovna. Tenkrát se zde prý říkalo "U Hluchý". Po skončení války se rod Podstatzkých -Lichtensteinů, hlásící se na stranu Němců, musel z Telče vystěhovat a celé jejich panství bylo znárodněno. Po znárodnění v roce 1948 přešel objekt pod stát a užíval ho státní podnik Lesy Český Rudolec. Sloužil nadále jako lesovna, byt správce polesí (dnešní recepce), kůlny pro drobnou mechanizaci a sklady (dnešní Velký sál - Aula), kancelář advokáta (dnes zázemí kuchyně), závodní kuchyně s jídelnou (kuchyň a restaurace), projekční kancelář (dnešní pokoje 1, 3 a salonek hotelu), chladírna ulovené zvěře (dnešní wellness).

 

O něco romantičtější je jiný, starší příběh hraběnky z rodu Slavatů, hraběnky Františky Slavatové z Meggau, která žila v Telči v 17. století. Byla manželkou Jáchyma Oldřicha Slavaty, bratra královského místodržícího Viléma Slavaty. 

 

"Dne 13. října roku 1662 se udála zvláštní příhoda jejího nejmladšího syna Karla Jáchyma. Ten na lovu spadl do vlčí jámy poblíž Vanova, asi 3 km od Telče. Nemohl se z jámy dostat, prožil tu bezesnou noc a v úzkostech slíbil, že pokud se mu podaří zachránit život, věnuje jej zcela službě Bohu. Shodou okolností jej objevil sedlák z Vanova a pomohl mu. Karel Jáchym potom skutečně slib splnil a vstoupil do karmelitánského řádu. Protože byl poslední mužskou nadějí uchování staroslavného českého rodu, pokud by se oženil, příbuzní ho ponoukali k tomu, aby využil dispenzu, který mu Řím byl ochoten dát, aby vystoupil ze stavu duchovního. Karel Jáchym však zůstal věrný svému slibu a rod Slavatů potom skutečně vymřel. Františka Slavatová nechala zbudovat nad vlčí jámou kapli Smrtelných úzkostí Páně, jejíž patrocinium se později změnilo na sv. Karla. Raně barokní centrální kaple sv. Karla se zachovanou podzemní částí je dodnes lokálním poutním místem."   Zdroj: http://katolicka-kultura.sweb.cz/frantiska_slavatova/frantiska_slavatova.html

Rekonstrukce objektu hotelu U Hraběnky

Na jaře 2005 koupili tehdejší vybydlený chátrající objekt nynější majitelé a započali s náročnou generální rekonstrukcí. Architekty díla byli Ing. arch. Simona Vogelová a Ing. arch. David Maliňák z Atelieru Sluníčko s. r. o. Realizační projektovou dokumentaci zpracoval K-Projekt, z Třebíče, rekonstrukci perfektně zvládal Starkon a.s. ve spolupráci s odbornými subdodavateli. Stavba byla dokončena v březnu 2008 a od 1. 5. 2008 slouží veřejnosti. Při odkrytí havarijního krovu v objektu dnešního hotelu byly objeveny malované trámy, které se podařilo zrestaurovat a zakomponovat do stropu dnešní recepce. 

 

Hotel U Hraběnky

  Slavatovská 96, 588 56 Telč

  recepce +420 776 178 551

  restaurace +420 776 178 509

  recepce@hotel-uhrabenky.cz

 
Bavte se v okolí hotelu

200 m zámecký park / 417 m Zámek Telč / 500 m Náměstí Zachariáše z Hradce / 4,2 km Golf Club Telč / 9,4 km Hrad Roštějn / 11 km Velký pařezitý rybník